איך לתקן נזילה מהגג?

נזילה מהגג עלולה לגרום לנזקים חמורים. למים יש כידוע יכולת להתפשט במהירות ולחדור גם חומרים קשיחים מאוד, וכשהם מגיעים למקומות שבהם הם לא אמורים להיות התוצאה בעייתית. נזק אפשרי אחד הוא פגיעה בתקרה ובקירות, עד כדי צורך בשיפוץ יקר. נזק חמור לא פחות הוא כתמי עובש – שמעבר לפגיעה האסתטית הם גורמים גם למפגע תברואתי בגלל שהנבגים שמפיץ העובש חודרים אל דרכי הנשימה ועלולים לפתח מחלות.

בהתאם חשוב מאוד לתקן נזילות מהגג בהקדם, ועוד יותר חשוב – באופן מקצועי. בעמוד זה תמצאו מידע רלוונטי שיעזור לכם להתנהל נכון ולפתור את הבעיה על הצד הטוב ביותר.

זיהוי מדויק של נקודת הכשל

חדירת מים מהגג היא כמעט תמיד תוצאה של כשל באיטום. בהתאם איש המקצוע המתאים הוא קבלן איטום, והפעולה הראשונה במסגרת תיקון של נזילה מהגג היא אבחון מדויק של מצב האיטום הקיים כדי לזהות את נקודת הכשל.

בהקשר זה חשוב לזכור שהמים כאמור נוטים לחלחל ולהתפשט ולמצוא לעצמם נתיבים שונים, ולכן המקום שבו התגלתה הרטיבות – מן הסתם בצורת כתם מכוער ומזיק – הוא לאו דווקא המקום שבו ישנו כשל באיטום. רק בדיקה יסודית של האיטום, על בסיס ניסיון רלוונטי, תוביל לאיתור הבעיה ותאפשר מתן מענה אפקטיבי באמת.

התאמת הפתרון לחומר האיטום הקיים

עוד דגש חשוב של תיקון נזילות מגגות שהתגלה בהם כשל באיטום הוא התאמה מושלמת של פתרון הבעיה לשכבת האיטום שכבר יושמה בגג. כך למשל בגג שכוסה ביריעות ביטומניות – פתרון האיטום הרווח ביותר בימינו – אי אפשר לתקן כשל נקודתי (שנגרם למשל בגלל עבודה לא זהירה של איש מקצוע על הגג) עם חומרים אקריליים. הסיבה לכך היא שחומרים אקריליים וחומרים ביטומנים לא מצליחים להתחבר היטב, כך שהתיקון פשוט לא יחזיק מעמד זמן רב. קבלן איטום מנוסה ואמין ימליץ כמובן רק על פתרונות שישתלבו עם האיטום הקיים וימנעו את חזרת הנזילות המזיקות.

כשבוחרים איש מקצוע כדאי לבקש לראות רישיון עבודה בגובה. ללא רישיון כזה חל כמובן איסור לתקן נזילות בגגות, ואם חלילה תתרחש תאונה האחריות עלולה להיות מוטלת לא רק על הקבלן הרשלן אלא גם על הלקוח.
איך לתקן נזילה מהגג?

תיקון גג רעפים

כשמדובר על גג רעפים, סיבה אפשרית נוספת לנזילה היא רעף שבור או סדוק. במקרים אלה הפתרון הנכון הוא תיקון גגות ולא איטום. מתקן הגגות שיגיע אליכם חייב להיות בעל רישיון לעבודה בגובה וכדאי לבחון גם את היקף הניסיון של איש המקצוע ואפילו לבקש המלצות מלקוחות קודמים. השירות יכלול לא "רק" את תיקון הגג, כלומר את החלפת הרעפים השבורים אלא גם בדיקה של המרזבים וניקויים במידת הצורך. בדרך כלל תתבצע בדיקה של כל הרעפים כדי לאתר כאלה שעלולים לא להחזיק מעמד זמן רב ולנצל את ההזדמנות כדי להחליף גם אותם.

יש לכם נזילה בבית? צריכים איש איטום מקצועי? פנו לחברת הראשון באיטום